Bloggråd 5
Detta handlar om en 15-årig flicka med tvångstankar och depression som nyss börjat medicinera. Hon har självmordstankar och hennes mamma som skriver till mig är väldigt orolig.
Har du också funderingar som du vill dela med mig? Skriv till kontakt@ludmilla.se och märk mailet med bloggråd. Jag svarar sedan i ett sådant här inlägg. Självklart kan du vara helt anonym.
Läs även andra bloggares åsikter om bloggråd, depression, självmord, OCD, tvångssyndrom
Kommentarer till inlägget
Kommentar från Jenna
25 mars, 2011 kl 25 mars 2011 (18:45)
Måste säga att dina bloggråd är SÅ bra!! Du är väldigt stark som orkar stötta andra mitt i din egen sorg!
Kommentar från Linnea
26 mars, 2011 kl 26 mars 2011 (0:57)
Hoppas hon blir hjälp av Sertralin!
Den medicinen har hjälpt mig något enormt mot både tvång och depression, om än i hög dos. Är otroligt glad att det faktiskt finns mediciner som KAN hjälpa. Önskar det funkade lika bra på alla andra som det gör på mig!
Kommentar från Elin
26 mars, 2011 kl 26 mars 2011 (18:05)
Tänkte bara säga att även jag har goda erfarenheter av Sertralin, det hjälpte mig att ta mig ur min depression. Hoppas verkligen att det funkar för din dotter också!
Kommentar från Ines
30 januari, 2012 kl 30 januari 2012 (21:35)
Hej
Jag skulle gärna meila eller liknande med dig då jag inte har någon att prata med om mina tvångstankar. Skulle uppskatta svar. Hälsningar Ines
Kommentar från Ines
30 januari, 2012 kl 30 januari 2012 (21:36)
Hej
Jag skulle gärna meila eller liknande med dig då jag inte har någon att prata med om min fobi Skulle uppskatta svar. Hälsningar Ines




Kommentar från Magdalena
25 mars, 2011 kl 25 mars 2011 (18:04)
Hej Ludmilla,
Tack så jätte mycket för dina råd. Hon har höjt dosen till 50 mg sedan i söndags. Snart en vecka har gått, hoppas dem andra 5 går ännu fortare så vi kan se en förbättring…
Hälsningar
Magdalena