Ludmillas Blogg

Mitt liv förändrades plötsligt. Min älskade dotter Linnéa, 14 år, tog sitt liv i maj 2008. I nov 2009 föddes hennes syster och då fick jag cancer. Nu är jag frisk och ska fortsätta mitt liv…

Skip to: Content | Sidebar | Footer


Min julklappsshoppning – tips!

18 december 2011 (13:26) | allmänt | av: Ludmilla

Idag har jag julklappshandlat.
På nätet!

Vad skönt det är att slippa springa i julhandeln. Istället sitter jag med ett tänt ljus och en kopp kaffe i godan ro med laptopen. Verkligen skönt!

Jag har handlat mina julklappar från webshopar som är godkända av Trygg E-handel. Jag har själv genomgått deras kontroll och kan intyga att de inte släpper igenom vilken shop som helst. Vi var tvungna att korrigera flera saker innan vi blev godkända trots att vi trodde att vi hade allt i toppklass redan.

Blå Elefant: En genuin leksaksaffär med pedagogiska och rejäla saker. Ofta träsaker. Jag har handlat här många gånger nu och de har snabb och bra service. Både Sophie, hennes kusin Lea och mitt barnbarn Melinda kommer att få saker härifrån.


Linneashopen: Vår egen webbutik med saker för badkaret, poolen, stranden och resan. Det är lite speciella saker som man inte hittar på så många andra ställen. Smutsgrisar, Magnetbåtar, Bilibo, Plui, Simfötter från storlek 22 m.m. Idag är det dessutom fri frakt på Linneashopen. Garanterad leverans före jul om man beställer senast den 19 dec.

Smarta Saker: Här hittade jag en present till min mamma.

Cool Stuff: Roliga och annorlunda saker. Här kan du dessutom ställa in reglage på hur mycket pengar det får kosta och till vem det är så sorterar siten åt dig.

Vi firar jul hemma hos min mamma i år och vi gör som vi gjorde förra året: de vuxna drar lott om vem de ska ge present till – så att inte alla behöver krysta fram presenter till de som redan har allt… Jag ska alltså ge till min mamma.

Nu är det mesta ordnat i alla fall och jag ska sätta mig med våra julkort och traditionella julbrev.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , ,

Kommentarer till inlägget

Kommentar från Marie-Anne
18 december, 2011 kl 18 december 2011 (14:50)

TACK för tipsen 😉

Kommentar från Anna
18 december, 2011 kl 18 december 2011 (19:08)

Kan inte annat än hålla med. Håller mig också alltid till de som är godkända av trygg e-handel. Har shoppat mycket barnkläder hos http://www.Kotteshoppen.se.

Vilken kämpe du är som har drabbats av så mycket och orkar dela med dig till oss andra.

God Jul och Gott Nytt År

Mvh Anna

Kommentar från Tristessa
19 december, 2011 kl 19 december 2011 (1:55)

Så skönt att minska på den stressen att leta klappar bland andra stressade människor.

Kommentar från Jerry
23 december, 2011 kl 23 december 2011 (13:31)

God Jul, Ludmilla!

Skriv någonting