Val-bo behandlingshem, Norrköping
Gårdagen spenderades i Norrköpingstrakten, på Val-bo behandlingshem. Det var verkligen ett fint ställe. Inte långt från stan men helt lantligt och fridfullt läge. Här bor unga killar som har missbruksproblem i sin första behandlingsfas. Det är hårt sägs det, utan mobil, TV och dator. Här får man jobba med kroppen och så följer man 12-stegsprogrammet. Och de har bra resultat!
Det var en mycket fin och varm stämning på gården. Den 3 timmar långa föreläsningen som jag höll, handlade om självmord. Åhörarna var läkare, kuratorer, behandlingsassistenter, sjuksköterskor och andra yrkesgrupper, ca 40 personer.
Som alltid känns det otroligt värdefullt att få komma och dela med mig av den kunskap och erfarenhet jag samlat på mig.
Tack för att ni ville lyssna!
Läs även andra bloggares åsikter om självmord, suicid, suicidprevention, valbo behandlingshem, lida gård, hem för unga missbrukare, missbruksvård
Kommentarer till inlägget
Kommentar från Behandlingshem
2 oktober, 2013 kl 2 oktober 2013 (19:33)
Vi vill tacka för en helt otroligt gripande och kunskapslyftande föreläsning.
Vi har fått en oerhört positiv respons av såväl personal som de som var inbjudna utifrån att deltaga. Mycket bra föreläsare, väldigt professionell, gripande är några av de omdömen vi fått. Vi hoppas att fler enheter likt oss tar sig möjligheten att få ta del av detta viktiga ämne. Vi kommer i alla fall rekommendera dig till de ställen vi samarbetar med och har i vårt nätverk.
Mv.
VAL-BO Behandlingshem
Kommentar från Ludmilla
2 oktober, 2013 kl 2 oktober 2013 (19:52)
Ida: Jag är inte inbokad i Göteborg den närmaste tiden men skriver här när det blir 🙂
Niclas: Tack för dina väldigt fina ord!
Kommentar från Nils Seaton
3 oktober, 2013 kl 3 oktober 2013 (7:58)
Tack för en gripande föreläsning.
Nils Seaton
Kommentar från Johnny Trossö
3 oktober, 2013 kl 3 oktober 2013 (21:10)
Tack Ludmilla för din föreläsning! Du lyfte tydligt med ödmjukhet och värme detta ämne som allt för länge varit tabu och i skymundan. Känner mig djup berörd av din livsberättelse om Linneas död. Hoppas att du själv har någon som lyssnar på dig och som du kan dela dina känslor med! Än en gång ett stort tack! //Johnny
Kommentar från Ludmilla
10 oktober, 2013 kl 10 oktober 2013 (20:35)
Tack snälla du Johnny för dina omtänksamma ord!





Kommentar från Ida
2 oktober, 2013 kl 2 oktober 2013 (19:02)
Jag hade verkligen velat lyssna på din föreläsning Ludmilla. Kommer du komma till Göteborg någon gång ochbisådall kan man som privatperson få möjligheten att lyssna på dig? Kram